Page 1 of 1
What's the price of bread and milk where you live?
Posted: Wed Apr 11, 2007 12:19 pm
by Jin
Because Giuliani is living somewhere else!
"A gallon of milk is probably about a $1.50, a loaf of bread about a $1.25, $1.30," he said.
http://news.yahoo.com/s/ap/20070410/ap_ ... roceries_1
Posted: Wed Apr 11, 2007 12:23 pm
by Ghosthunter
Milk by me is $1.99 for a gallon
and bread I usually get store brand for $.99 depending upon brand can go up of course
So he is a bit off but not by much
Posted: Wed Apr 11, 2007 12:27 pm
by YARDofSTUF
Bread - $2.16
Regular 2% milk - $3.30
Smart milk - $4.25
Posted: Wed Apr 11, 2007 12:31 pm
by morbidpete
gallon of whole milk: 1.99
sunbeam loaf (the giant one): 2.13
2 liter pepsi: .99
pack o butts (marlboro 27) 5.50
sunflower seeds (2.25 oz) .5
thats my life

Posted: Wed Apr 11, 2007 12:37 pm
by Izzo
Ghosthunter wrote:Milk by me is $1.99 for a gallon
and bread I usually get store brand for $.99 depending upon brand can go up of course
So he is a bit off but not by much
He's a republican so I can see you defending him at all costs but he's way, way off.....typical conservative republican BS proving they have no grip on reality.
Posted: Wed Apr 11, 2007 12:42 pm
by YARDofSTUF
In Giuliani's defense he probably hasnt bought either in a long time.
Posted: Wed Apr 11, 2007 12:43 pm
by Ghosthunter
Izzo wrote:He's a republican so I can see you defending him at all costs but he's way, way off.....typical conservative republican BS proving they have no grip on reality.
i think it depends where you live because the prices i posted above were accurate
Posted: Wed Apr 11, 2007 12:43 pm
by Izzo
YARDofSTUF wrote:In Giuliani's defense he probably hasnt bought either in a long time.
Then he doesn't represent or can't represent his constituents....most of whom shop on their own instead of having a team of slaves do it for them.
Posted: Wed Apr 11, 2007 12:44 pm
by Ghosthunter
YARDofSTUF wrote:Bread - $2.16
Regular 2% milk - $3.30
Smart milk - $4.25
CT is always so expensive why is that? I went there a few weeks back and gas was so expensive even compared to NY
Posted: Wed Apr 11, 2007 12:44 pm
by Izzo
Ghosthunter wrote:i think it depends where you live because the prices i posted above were accurate
Nah, it's the same all over dude.....ceptin' fruit prices
Posted: Wed Apr 11, 2007 12:44 pm
by Ghosthunter
Izzo wrote:Then he doesn't represent or can't represent his constituents....most of whom shop on their own instead of having a team of slaves do it for them.
what candidate out there do you really think shops on their own?
most candidates rep or dem are rich and really not in touch
edit: this thread makes me feel like on price is right show
Posted: Wed Apr 11, 2007 12:46 pm
by YARDofSTUF
Ghosthunter wrote:CT is always so expensive why is that? I went there a few weeks back and gas was so expensive even compared to NY
Conservatives, even our democrats are conservative.
It may seem like alot to you, but we can park our cars for free.

Posted: Wed Apr 11, 2007 12:50 pm
by Izzo
Ghosthunter wrote:what candidate out there do you really think shops on their own?
most candidates rep or dem are rich and really not in touch
I realize this and it's why neither of them or anyone running for office these days can....most are extremely wealthy and don't do any of this on their own but yet they write the laws and legislation for us?
Ventura and Norm Coleman got raked over the coals by a reporter here about the same thing the year Ventura ran for Guvna....neither had a clue what the cost of a Turkey or a gallon of milk was and yet all of them claim to know what the people need and want.....it's BULLCHIT
Posted: Wed Apr 11, 2007 1:06 pm
by 7thkevin
YARDofSTUF wrote:Bread - $2.16
Regular 2% milk - $3.30
bout the same here, can find it on sale maybe bout 1.99 sometimes.
cigs here are like 6.5:eek:
thats why I dotn smoke
cigars all the way lol

Posted: Wed Apr 11, 2007 1:24 pm
by Blisster
Safeway Lucerne 2% Reduced Fat Milk - Gallon $3.99 ($0.03/fl.oz)
Oroweat Bread 100% Whole Wheat - 24 Oz $4.39 ($0.18/ounce)
Safeway Bread 100% Whole Wheat - 24 Oz $1.99
these are the cheapy breads that I don't tend to eat, usually spend between 3.50 and 4.50 for a loaf of whole grain bread.
Posted: Wed Apr 11, 2007 1:28 pm
by Gixxer
YARDofSTUF wrote:Bread - $2.16

Posted: Wed Apr 11, 2007 1:36 pm
by CiscoKid
.78 cents a loaf for bread, whole wheat can be up to 2.5 to 3.5 depending where ya buy it
1.5 to 2.5 for milk
Posted: Wed Apr 11, 2007 1:58 pm
by Unholy
Bread: $1.99
2% fat Milk: $3.19
Wished they invent a milk car now that it's cheaper to fill with milk than gas.

Posted: Wed Apr 11, 2007 2:20 pm
by knightmare
morbidpete wrote:gallon of whole milk: 1.99
sunbeam loaf (the giant one): 2.13
2 liter pepsi: .99
pack o butts (marlboro 27) 5.50
sunflower seeds (2.25 oz) .5
smoke-
$60, 1/4oz.
thats my life
ya, bread some brands are 79-99 cents, we have a few large bakeries here.
Milk is 3$ a gallon, sometimes higher. Gas was $2.85 a week ago, and we have a refinery, etc.. about 40 miles away.
Posted: Wed Apr 11, 2007 2:42 pm
by blacklab
Gas 3.95 US Gal
1% Milk 3.36 US Gal.
Bread is a little harder because my wife bakes all our bread.
In fact she is making some today -hot out of the oven, real butter in about 3 hours.
Drop in and I will share.
blacklab
Posted: Wed Apr 11, 2007 2:51 pm
by morbidpete
knightmare wrote:ya, bread some brands are 79-99 cents, we have a few large bakeries here.
Milk is 3$ a gallon, sometimes higher. Gas was $2.85 a week ago, and we have a refinery, etc.. about 40 miles away.
60 for a 1/4 damn, when i used to smoke, bud was 90 a 1/4 :-( and that was a bargain